[Akiko Higashimura] Kakukaku Shikajika
Kakukaku Shikajika
[Obrazek: 220px-Kakukaku_Shikajika_volume_1_cover.png]
Target demograficzny: Josei
Gatunek: Slice of life, autobiografia
Autor: Akiko Higashimura (znana bardziej z Kuragehime, czyli Princess Jellyfish)
Liczba tomów: 5
Wydawca: Shueisha
Status: Zakończone

Krótki opis: Akiko Hayashi ma marzenia prostej dziewczyny - chce zostać mangaczką, żeby w aktorskiej adaptacji jej mangi zagrał znany aktor, a pod koniec mają się pobrać. Dzięki znajomej trafia do oddalonej szkoły rysunku dla ludzi w każdym wieku, gdzie poznaje twardego jak skała nauczyciela rysunku. Droga do zostania mangaczką przestaje być usłana różami.

Seria mnie zauroczyła z dwóch powodów - raz, że to jest autobiografia, a to coś rzadko widywanego na rynku mang (pomijając w sumie inny tytuł autorki o tym, jak wychowuje swoje dziecko), dwa - niesamowicie przedstawia relację bohaterko-autorki ze swoim senseiem, który mimo twardej skóry bardzo dba o swoich uczniów, a trzy - jest to niesamowicie odważne starcie autorki ze swoją wypełnioną błędami i porażkami młodością. Od pewnego momentu tytuł czytamy z silnym bólem (tzw. cringe), gdzie bohaterka robi to coraz większe - ale wciąż ludzkie - głupoty. Manga jest ewidentnie swego rodzaju catharsis dla autorki, czymś co pozwoli jej pogodzić się z przeszłością i spojrzeć na spokojnie w przyszłość, mając pewność że ułożyła wszystko zarówno w swojej głowie, jak i w sercu. Mimo lekkiego i momentami komediowego prowadzenia fabuły pod koniec ryczałem jak bóbr - a wspominając końcówkę znowu zbierają mi się łzy. Jest to chyba najlepsza manga, którą przeczytałem w zeszłym roku, a trochę ich było.

I myślę też, że z coraz odważniejszymi planami wydawniczymi które macie - byłby to idealny dodatek.

A jako propozycję na polski tytuł rzucam: "Takie tam"

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości